Próba wjazdu na szyb rowerem, Krystiana Herby rozpocznie się o godzinie 12.30.
Aby móc podziwiać panoramę Śląska i Zagłębia z wysokości 34 metrów trzeba pokonać 201 schodów. Sama wieża wyciągowa liczy 42 metry. Platforma ma powierzchnię 16 metrów kwadratowych i może jednocześnie pomieścić 20 osób. Na szybie może przebywać 48 osób. Wejście na szyb będzie bezpłatne.
- Dotychczas Szyb Prezydent można było oglądać jedynie z dołu. Na wybudowanie schodów i tarasu widokowego miasto otrzymało ponad 630 tys. zł unijnej dotacji. Pozwoliło to całkowicie zmienić funkcjonalność tego pięknego obiektu. Jestem pewien, że możliwość wejścia na górę będzie dużą atrakcją - zapewnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.
Szyb Prezydent wpisany jest na listę zabytków. Wieża wyciągowa wybudowana została w 1933 roku. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki „Skarboferm”. Początkowo szyb nosił imię ,,Wielki Jacek”, od 1937 roku - ,,Prezydent” na cześć Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, związanego w tamtych latach z Chorzowem. Wieża o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m - jako jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5 m ustawione równolegle obok siebie. Działalność górnicza była prowadzona do 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna. W 2009 r. wieżę wyremontowano a cały poprzemysłowy teren zrewitalizowano. W pobliskich, pokopalnianych zabudowaniach prowadzona jest działalność kulturalna. W 2010 roku wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka dołączyły do grona obiektów będących na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Ja tez chce tylko ze na jednym kole
OdpowiedzUsuń