Strona przeniesiona pod adres

www.roweremprzezslask.eu.

Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 30 września 2013

niedziela, 29 września 2013

Charytatywnie i na rowerach (zdjęcia)

Już po raz 51. na bytomskim Rynku spotkali się fani dwóch kółek. Jak zwykle rowerzyści wyruszyli w trasę po mieście pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem”. Dzisiejszej przejażdżce towarzyszyła jeszcze jedna godna uwagi inicjatywa - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach po raz kolejny zachęcało do adopcji zwierzaków.

Trasę liczącą 14 kilometrów przejechało ponad 120 miłośników dwóch kółek. Prowadziła przez samo serce miasta, drogami, na których rowery często przegrywają z samochodami. Grupa wyruszyła kilka minut po godzinie 18. Przejechawszy m.in. ulicami Jagiellońską, Powstańców Warszawskich, Strzelców Bytomskich, Celną, Wrocławską, Karola Miarki i Witczaka, powróciła na Rynek.

13-te nie były pechowe! (zdjęcia, video)

XIII Zabrzańskie Szosowe Wyścigi Rowerowe Niezrzeszonych już za nami. Na dłuższe podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Tymczasem publikujemy dla Was zestaw pierwszych szczegółów i wniosków, jednocześnie serdecznie dziękując wszystkim uczestnikom, widzom, organizatorom, wolontariuszom, sponsorom.

• Liczba uczestników – 233 osoby – sporo, pomimo chłodu.
• Wystartowało 39 dzieci do lat 6, po raz kolejny więcej niż w poprzednich latach. Najmłodszy uczestnik miał 2 lata i niecałe 5 m-cy (Bartek Goły ze Świętochłowic)
• Najstarszy tegoroczny uczestnik skończył 77 lat (p. Stanisław Banasiak z Zabrza)
• Najliczniejsze kategorie (ponad 100 uczestników) to dzieci do 12 roku życia.
• Jak niemal co roku startował pomysłodawca i organizator Wyścigów ks. prob. Rafał Wyleżoł, który dosłownie o kilka centymetrów otarł się o podium zajmując w silnie obsadzonej kategorii 40-49, 4 miejsce.

Fotorelacja z 2. Mikołowskiego Nocnego Rajdu Rowerowego

W nocy z dnia 28.09. na 29.09.2013 odbył się w Mikołowie 2. Mikołowski Nocny Rajd Rowerowy.

Rowerzyści zebrali się na mikołowskim rynku aby razem wyruszyć na ulice miasta. Nocny przejazd zakończył się wspólnym smażeniem kiełbasek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

sobota, 21 września 2013

Relacja z imprezy "XIV Rekreacyjny Rajd Rowerowy Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowice"

Zobacz więcej zdjęć
21 września odbył się XIV Rekreacyjny Rajd Rowerowy Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowice. Pogoda dopisała i wielu rowerzystów z różnych części Katowic oraz innych miast zakończyli swój rajd rekreacyjny piknikiem, który odbył się w Dolinie Trzech Stawów na Kempingu 215.

Organizatorzy pikniku zadbali by wszyscy dobrze się bawili. Było wiele atrakcji dla dzieci, muzyka, konkursy z nagrodami.

Wśród uczestników rajdu rozlosowano 5 rowerów górskich, telewizor Panasonic, oraz laptop Toshiba oraz wiele innych nagród.

piątek, 20 września 2013

Fotorelacja z 17. Mikołowskiej Masy Krytycznej

Zobacz zdjęcia
W czwartek 19.09.2013 odbyła się kolejna,
17. edycja Mikołowskiej Masy Krytycznej.
Rowerzyści tradycyjnie spotkali się na mikołowskim rynku o godzinie 18.

Chętni mogli zakończyć przejazd spotykając się przy ognisku i smażąc kiełbaski.

Zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się za miesiąc!

Jak korzystać ze śluzy rowerowej?

środa, 18 września 2013

Stwórzmy wspólnie ROWEROWE Katowice!

Od 20 do 22 września w Katowicach potrwa I Społecznościowy Audyt Rowerowych Katowic. Każdy mieszkaniec będzie mógł na internetowej mapie rowery.eco21.pl zaznaczyć miejsca niebezpieczne dla rowerzystów lub swoje propozycje, co do kierunków rozwoju dróg rowerowych. Zgłoszone uwagi zostaną przekazane katowickim urzędnikom.

Od godziny 10 do 20 w najbliższy piątek uruchomione zostanie specjalne stoisko u zbiegu ulic Mariackiej i Mielęckiego, gdzie będzie można zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia co do stanu infrastruktury rowerowej Katowic. Dodatkowo chętni otrzymają papierowe mapy miasta, aby móc w terenie zbadać poszczególne odcinki tras i dróg dla jednośladów. Akcja będzie odbywać się w ramach Dni Organizacji Pozarządowych.

21 września uczestnicy XIV Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowice, otrzymają specjalne zaproszenia, aby dołączyć do akcji. W czasie przejazdu ulicami miasta mogą znajdować miejsca groźne dla poruszających się na rowerach i później dodawać je na stronie rowery.eco21.pl.

22 września odbywa się corocznie organizowany Światowy Dzień Bez Samochodu. W tym dniu wszyscy zainteresowani będą mogli przy wykorzystaniu mapy internetowej, przekazywać swoje uwagi, związane z rozwojem rowerowych Katowic. Po zweryfikowane zostaną one przekazane katowickim urzędnikom z wnioskiem o zaplanowanie odpowiednich pieniędzy na inwestycje w budżecie na 2014 r.

Akcja realizowana jest przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM we współpracy z londyńskim Mapping for Change w ramach projektu eco21.pl. W oparciu o technologię opracowywaną przez angielskiego partnera została uruchomiona mapa rowery.eco21.pl. Jest to mapa społecznościowa, na której po zarejestrowaniu, każdy może dodawać informacje o pożądanych kierunkach rozwoju infrastruktury rowerowej lub zaznaczać miejsca niebezpieczne dla rowerzystów.

Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Partnerem organizacyjnym wydarzenia jest Fundacja Napraw Sobie Miasto.

poniedziałek, 16 września 2013

21.11.2013r. - 19. Mikołowska Masa Krytyczna

W czwartek 21 listopada w Mikołowie odbędzie się comiesięczny przejazd rowerzystów - Mikołowska Masa Krytyczna.

W ramach rajdu kolumna rowerzystów przejedzie ok. 10 km ulicami Mikołowa.

Zbiórka o godz. 17.30 na Mikołowskim Rynku przy pomniku
Start: godz. 18.00.

Dla uczestników przygotowano okolicznościową pieczątkę.

niedziela, 15 września 2013

Bezpieczna rowerowa jesień

Nadchodząca jesień niesie wiele zagrożeń dla rowerzystów. Dzień staje się coraz krótszy, szybciej zapada mrok a dodatkowo pojawiają się warunki atmosferyczne ograniczające widoczność, jednak aura bardzo często sprzyja rowerzystom. Jednym z czynników wpływających na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest stosowanie elementów odblaskowych w ubiorze rowerzystów. Nawet niewielkie elementy odblaskowe powodują, że kierowca jest w stanie dostrzec taką osobę z odległości ponad 100 m, a to pozwala na podjęcie odpowiednio wczesnej reakcji w sytuacji zagrożenia.
Bądź widocznym rowerzystą! Pamiętaj że od tego zależy przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo a nawet życie.
Jesień to pora roku, która od kierowców wymaga szczególnej uwagi. Kierowcy przyzwyczajeni do letniej jazdy mogą być zaskoczeni gwałtownie zmieniającymi się warunkami jazdy – od ostrego słońca przez, ograniczające widoczność mgły po intensywny deszcz. Kierowcy poruszający się coraz szybszymi samochodami w dobie pościgu za czasem nie są jeszcze przyzwyczajeni do tego, że szybciej robi się ciemno a poranne lub popołudniowe słońce oślepia. Jezdnia jest coraz zimniejsza i często mokra, a letnie opony nie mają już tak dobrej przyczepności. W takich warunkach trudniej zobaczyć rowerzystę lub inną przeszkodę, co przy dłuższej drodze hamowania może prowadzić nieszczęścia. Pogorszeniu komfortu podróżowania sprzyja również zły stan dróg oraz charakterystyczne dla tej pory roku osady (liście, błoto z maszyn rolniczych). Niebezpiecznymi w takich warunkach są mżawki, które w połączeniu z pyłem tworzą na drodze cienką śliską warstwę osadu, znacznie zwiększającego ryzyko poślizgu, szczególnie na zakrętach. W takich warunkach, przy występujących na drogach mgłach, należy również zachować większe odstępy pomiędzy pojazdami, by w trudnych warunkach uniknąć karamboli, szczególnie niebezpiecznych na drogach szybkiego ruchu. W celu podniesienia bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu.

Na wszystkie trudne warunki drogowe najlepszym pomysłem na bezpieczną jazdę jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Nie przeceniajmy swoich umiejętności.

Wodzisław Śląski: Wypadek śmiertelny rowerzystki

Wodzisławscy śledczy wyjaśniają przyczyny tragicznego w skutkach wypadku drogowego. 20-letni kierowca fiata na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i potrącił kobietę jadącą na rowerze. Niestety pomimo wysiłków lekarzy, 65-latka zmarła w szpitalu.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w piątek (13.09.2013r.) około 14.00 w Marklowicach. Jak ustalili policjanci, kierujący fiatem jadąc ulicą Wyzwolenia w trakcie wyprzedzania innego pojazdu stracił panowanie nad samochodem, w wyniku czego uderzył w prawidłowo jadącą rowerzystkę. Siła uderzenia spowodowała, że kobieta razem z rowerem wpadła do przydrożnego rowu. Niestety obrażenia jakie odniosła 65-latka okazały się śmiertelne. Kobieta zmarła po przewiezieniu do szpitala. 20-letni kierujący był trzeźwy. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn tej tragedii.

16.11.2013r. - Night Biking Katowice, edycja listopadowa

Serdecznie zapraszamy na listopadową edycję "Night Bikingu". 

Start: 16 listopada, godz. 20:00
Miejsce: tam gdzie zawsze, czyli parking na Muchowcu. 

Tym razem znów pojeździmy tylko parę godzin, za to już w grudniu... ale nie uprzedzajmy faktów:)

Nie może Cie zabraknąć!

Zabrze: Śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty

Zabrzańscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego do jakiego doszło wczoraj (14.09.2013) na ulicy Sobieskiego w Zabrzu.

Samochód ciężarowy potrącił 74-letniego rowerzystę, który po przewiezieniu do szpitala, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarł. Policjanci poszukują bezpośrednich świadków tego tragicznego zdarzenia, którzy proszeni są o kontakt z wydziałem kryminalnym zabrzańskiej komendy.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło wczoraj tuż przed 10.00 w rejonie skrzyżowania ulicy Sobieskiego z ulicą Roosevelta. Z pierwszych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że samochód ciężarowy marki Volvo, którym kierował 49-letni zabrzanin, jechał ulicą od strony ulicy de Gaulle'a, następnie wykonując manewr skrętu w prawo w ulicę Sobieskiego potrącił 74-letniego rowerzystę. Poszkodowany w chwili przybycia służb ratunkowych był przytomny. Do szpitala został przewieziony z urazem wielonarządowym. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł. Kierujący ciężarówką w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci z zabrzańskiej komendy zwracają się z prośbą do bezpośrednich świadków tego zdarzenia o kontakt z wydziałem kryminalnym KMP w Zabrzu tel. (32) 2779200, 2779280 lub z najbliższą jednostką policji tel. alarmowy 997.

sobota, 14 września 2013

15.11.2013r. - Gliwicka Masa Krytyczna

Zapraszamy wszystkich rowerzystów na Gliwicką Masę Krytyczną.

Zbieramy się jak zawsze na Placu Krakowskim od godziny 17:40.

O godzinie 17:50 nastąpi odczytanie ogłoszeń i komunikatów organizacyjnych.

Punkt 18:00 startujemy!

Po powrocie na Plac Krakowski nastąpi podsumowanie imprezy i podziękowanie uczestnikom.

15.11.2013r. - XVI Chorzowska Masa Krytyczna


piątek, 13 września 2013

Żywiec: Zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty

Żywieccy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, w wyniku którego 13-letni rowerzysta doznał obrażeń ciała. Przypominamy, że miłośnicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których rowerzyści powinni się stosować.
Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach rannych w Ciścu na ul. Letniej (powiat żywiecki). Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów 13-letni chłopczyk jadąc rowerem po chodniku uderzył w samochód marki Seat, który włączał się do ruchu drogowego. W wyniku zdarzenia 13-latek doznał obrażeń ciała.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich zwolenników jazdy rowerem, aby pamiętali o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Poniżej przypominamy kilka zasad bezpiecznej jazdy na rowerze.

Przyczyny wypadków
Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:
1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
2. W czasie jazdy używaj kasku,
3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów,
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Naucz się oceniać odległość...
...w jakiej znajdują się samochody. Gdy zobaczysz jadący pojazd zapamiętaj jego położenie i zacznij liczyć. Jeżeli po doliczeniu do 10 (upłynie w przybliżeniu 10 sekund) samochód Cię nie minie to można przyjąć, że zdążyłbyś na drugą stronę. Ale nie rowerem - tylko pieszo. Dlaczego? Bo zanim wprawisz koła roweru w ruch i osiągniesz prędkość gwarantującą przejechanie całej szerokości jezdni lub skrzyżowania zanim minie Cię samochód, miną co najmniej 3 bezcenne sekundy. Dlatego, gdy potwierdzisz naszą metodę na podstawie kilkunastu obserwacji jadących z obu stron samochodów i dokładnie zapamiętasz odległość, w jakiej był samochód, gdy rozpoczynałeś liczenie do 10, będziesz bezpieczny. Pod warunkiem, że przeprowadzisz rower na drugą stronę. Jeżeli chcesz przejeżdżać jezdnię na rowerze powtórz całe ćwiczenie licząc do 13.

Życzymy udanej i bezpiecznej jazdy!

Gmina Poraj zapłaci milion za wypadek rowerzysty

Milion złotych kary zapłacić ma gmina Poraj (woj. Śląskie) po wypadku rowerzysty, który przed kilkoma laty wjechał w dziurę w drodze, doznając poważnych obrażeń. Sąd uznał, że winę za wypadek ponosi zarządca drogi, który nie dopełnił obowiązków w zakresie jej utrzymania.
Lokalne władze przyznają, że wypłata takiej kwoty oznacza dla liczącej około 10 tys. mieszkańców gminy konieczność korekt w budżecie.
Do wypadku doszło 30 grudnia 2007 roku w Jastrzębiu. Rowerzysta jadąc asfaltową jezdnią wpadł w dziurę, z której na kilka centymetrów wystawał metalowy pręt. Ofiara wypadku uderzyła głową w jezdnię, doznając bardzo poważnych obrażeń.

11.11.2013r. - Niepodległościowa wycieczka MTB - Piekary Śląskie

Miejsce startu: Sklep rowerowy MMBIKE w Piekarach Śląskich, ul.Wyszyńskiego 33
Data startu: 11 Listopad 2013 (Pon.) godz. 10:00
Rodzaj:
Rajdy rowerowe (Wyścig dla każdego)
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Dnia 11.11.2013 o godzinie 10:00 zapraszamy na wycieczkę niepodległościową MTB w Piekarach Śląskich. Start spod sklepu rowerowego MMBIKE w Piekarach Śląskich na ul.Wyszyńskiego 33.

11.11.2013r. - Rajd Niepodległości

Rodzinny Klub Turystyki Kolarskiej Wagabunda zaprasza na Rajd Niepodległości.
11 listopada zbieramy się w Parku Kościuszki godz: 11.30. przy kościele św. Michała. Po mszy wyjazd na trasę.

Program imprezy:

- Kościółek świętego Michała w parku Kościuszki,
- Godzina 12:00 masz święta w intencji ojczyzny,
- Po mszy przejazd na Grób Nieznanego Żołnierza oraz pod Wieżę Spadochronową.

11.11.2013r. - Klub Turystyki Kolarskiej "Gronie" zaprasza na wycieczkę kolarską


11.11.13r. - IV Wandrusowski Rajd Niepodległości

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK "Wandrus" Żory zaprasza turystów kolarzy na IV Wandrusowski Rajd Niepodległości.

Organizator: KTK PTTK Wandrus
Data: 11.11.13
Miejsce: Żory
Wyjazd: z rynku w Żorach o godz. 9:45

Trasa i meta rajdu:
- Trasa rajdu liczyć będzie około 15 km,
- Meta rajdu znajduje się na Strzelnicy Dębina wŻorach i czynna będzie od godz. 12.00,
- Na mecie można będzie wziąć udział w otwartych zawodach strzeleckich organizowanych z okazji Święta Niepodległości przez Miasto Żory.

11.11.2013r. - Klub Turystyki Kolarskiej "Gronie" zaprasza na Rajd Niepodległości

Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE zaprasza na wycieczkę dn. 11.11.2013 tj. poniedziałek.

Trasa: Podlesie – Piotrowice – Katowice – Park Kościuszki – Muchowiec – Kostuchna – Czułów – Tychy
Dystans ok. 55 km

Cel wycieczki: Udział w RAJDZIE NIEPODLEGŁOŚCI organizowanym przez KTR WAGABUNDA Katowice.

czwartek, 12 września 2013

22.09.2013r. - Światowy Dzień bez Samochodu

W roku 2013 Światowy Dzień bez Samochodu przypada na 22 września (niedziela).

Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard aut. Choć samochód bezsprzecznie zrewolucjonizował świat, przy okazji również nieco go zatkał. W najbardziej zakorkowanych miastach, na przykład w Nowym Jorku, kierowcy tracą co roku średnio 57 godzin, czyli ponad dwie doby, stojąc w korkach. W Warszawie w godzinach szczytu średnia prędkość przemieszczania się pojazdów to 23 km/h. To wiąże się oczywiście nie tylko ze stratą czasu, ale również paliwa, a co za tym idzie – pieniędzy. Do tego dochodzi nieustannie rosnąca emisja spalin, przyczyniająca się do negatywnych zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. Dlatego pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy poważnej instytucji – Komisji Europejskiej. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. W Dżakarcie w 2007 roku zamknięto nawet główną ulicę miasta i zachęcano przechodniów do korzystania z niedostępnych na co dzień przestrzeni. Pomysł chyba spodobał się wszystkim, bo od maja 2012 roku Dzień bez Samochodu w pewnych częściach stolicy Indonezji obchodzony jest w każdą niedzielę.

08.11.2013r. - 40. Zabrzańska Masa Krytyczna

Zapraszamy na przejazd Zabrzańskiej Masy Krytycznej!

"My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" to nasze przewodnie hasło. Jedziemy, by promować rower, by zwrócić na nas uwagę kierowców, pieszych i władz miasta i pokazać im, że nie jesteśmy zgrają terrorystów, ale współuczestnikami ruchu.

Każdy da radę - nawet najmłodsi, umiarkowane tempo i eskorta policji, kilkanaście kilometrów = 1,5 godziny świetnej zabawy.

środa, 11 września 2013

31.10.2013r. - Tyski Nocny Rajd Rowerowy na Halloween

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w jesiennej edycji specjalnej Tyskiego Nocnego Rajdu Rowerowego na Halloween.

Jak zwykle na nocnych rowerzystów czeka sporo atrakcji. Na Tyskim Nocnym Rajdzie Rowerowym na Halloween czekają nagrody dla najlepiej przebranych rowerzystów, których nagrodzimy przy nocnym ognisku.
Dla każdego uczestnika przygotowane zostały specjalne opaski odblaskowe akcji „Lepiej widoczni – widocznie lepsi” prowadzonej przez Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY.

wtorek, 10 września 2013

Uważaj na złodziei rowerów!

W ciągu ostatniego miesiąca na terenie powiatu mikołowskiego doszło do kilku kradzieży rowerów.
Zuchwali złodzieje wykorzystają każdą okazję, aby zabrać niezabezpieczone jednoślady. Rower pozostawiony pozornie „na chwilę” możemy stracić w okamgnieniu. Aby powstrzymać falę niepokojącego zjawiska stróże prawa apelują do właścicieli o należyte zabezpieczanie rowerów i czujność.

Choć koniec wakacji za nami, okres jesienno-letni nadal sprzyja rowerzystom, którzy chętnie poruszają się jednośladami po mieście lub urządzają wycieczki. W tym czasie nie śpią także złodzieje jednośladów, którzy skorzystają z  każdej okazji, aby  ukraść dwukołowiec. Zuchwali złodzieje wykorzystują nieuwagę i brak czujności właścicieli. Do kradzieży dochodzi najczęściej pod szkołami, sklepami, blokami, a także na skutek włamań do piwnic. Niestety często sami ułatwiamy sprawę złodziejom pozostawiając jednoślady niezapięte (niezabezpieczone). Bywa, że właściciel pozostawia swój rower dosłownie "na chwilę" przed sklepem, przed blokiem, czy na klatce schodowej nie zdając sobie sprawy, że stwarza idealne warunki amatorom cudzego mienia.

Mimo, że w przypadku jednośladów nie ma doskonałego zabezpieczenia przed kradzieżą warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

Zabezpieczenie roweru to podstawa, która na pewno utrudni działanie złodziejowi. Jeżeli jesteśmy zmuszeni pozostawić rower wybierzmy miejsce dobrze widoczne, najlepiej w zasięgu kamer oraz nie spuszczajmy go z oka. W miarę możliwości poprośmy kogoś znajomego by przypilnował nasze mienie na czas, gdy musimy się od niego oddalić w celu załatwienia jakiejś sprawy. Koniecznie zachowajmy kartę gwarancyjną, a jeśli jej nie posiadamy zapiszmy numer fabryczny, jego nazwę i cechy szczególne. Warto także wcześniej oznakować rower, w jakikolwiek dostępny sposób, co zapewne ułatwi ustalenie właściciela w przypadku odzyskania roweru przez policję. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – REAGUJ. Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.

piątek, 6 września 2013

Siemianowice: Nietrzeźwy duet

Wypili kilka piw, a potem urządzili sobie przejażdżkę rowerową ulicami Siemianowic. Mowa o dwóch mężczyznach, którzy wczoraj wieczorem „wpadli” w ręce policjantów z "patrolówki". Badanie stanu trzeźwości wykazało, że cykliści mieli w swoich organizmach ponad pół promila alkoholu.

Do zatrzymania rowerowego duetu doszło wczoraj przed 21.00. Policjanci zwrócili uwagę właśnie na tych dwóch cyklistów, ponieważ jechali dość nierównym torem. Stróże prawa postanowili więc zatrzymać ich do kontroli drogowej. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że starszy z mężczyzn – 57 – latek – miał w organizmie prawie promil alkoholu, natomiast jego młodszy o 24 lata kolega „wydmuchał” ponad pół promila. Mężczyźni tłumaczyli, że wypili kilka piw. O ich losie zdecyduje prokurator i sąd.

Niestety nietrzeźwi rowerzyści ciągle dają o sobie znać. Decydując się na jazdę pod wpływem procentowego trunku, wykazują się brakiem rozsądku a przede wszystkim lekkomyślnością. Większość z nich jest przekonana, że alkohol w ich organizmie nie stanowi problemu. Nic bardziej mylnego - jadący wężykiem jednoślad może być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych! Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku!

wtorek, 3 września 2013

Bezpiecznie na rowerze

W okresie powakacyjnym, kiedy panuje sprzyjająca aura wiele osób, w tym dzieci jeszcze niemal codziennie wybiera się na przejażdżki rowerowe. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności zmusza do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Kierowców natomiast - zwłaszcza znajdujących się w rejonach szkół oraz osiedli prosimy o szczególną czujność.

PAMIĘTAJMY! Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

NAJMŁODSZYM UCZESTNIKOM RUCHU DROGOWEGO PRZYPOMINAMY:
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:
1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
2. W czasie jazdy używaj kasku,
3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,
4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,
5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,
6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,
7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,
8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,
9. Nigdy nie ścinaj zakrętów,
10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Naucz się oceniać odległość w jakiej znajdują się samochody. Gdy zobaczysz jadący pojazd zapamiętaj jego położenie i zacznij liczyć. Jeżeli po doliczeniu do 10 (upłynie w przybliżeniu 10 sekund) samochód Cię nie minie to można przyjąć, że zdążyłbyś na drugą stronę. Ale nie rowerem - tylko pieszo. Dlaczego? Bo zanim wprawisz koła roweru w ruch i osiągniesz prędkość gwarantującą przejechanie całej szerokości jezdni lub skrzyżowania zanim minie Cię samochód, miną co najmniej 3 bezcenne sekundy. Dlatego, gdy potwierdzisz naszą metodę na podstawie kilkunastu obserwacji jadących z obu stron samochodów i dokładnie zapamiętasz odległość, w jakiej był samochód, gdy rozpoczynałeś liczenie do 10, będziesz bezpieczny. Pod warunkiem, że przeprowadzisz rower na drugą stronę. Jeżeli chcesz przejeżdżać jezdnię na rowerze powtórz całe ćwiczenie licząc do 13.

poniedziałek, 2 września 2013

03.09.2013r. - Katowicka Giełda Rowerowa


Hołda Race Bytom: Rowerzyści nie zawiedli

Zobacz więcej zdjęć
Imprezy rowerowe cieszą się coraz większą popularnością w Bytomiu. Udowodnili to po raz kolejny cykliści, których prawie 250 wzięło udział w wyścigu kolarskim Hołda Race. Na starcie nie zabrakło dzieci, które doskonale radziły sobie na specjalnie stworzonej dla nich trasie rowerowej.

Hołda Race to typowe wyścigi kolarskie na trasach Cross Country. W pierwszej edycji rozegranej w maju w Chorzowie wzięło udział ponad 300 uczestników. Wczoraj w Bytomiu-Szombierkach na terenie Srebrnych Stawów zarówno zawodowcy, jak i amatorzy rywalizowali o miano najlepszego w swojej kategorii.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. W specjalnej „Strefie Dziecka” odbywały się mini wyścigi rowerowe oraz zabawy i konkursy.

Zobacz wyniki tutaj.
(Żródło: UM Bytom)

niedziela, 1 września 2013

Wesoło, kolorowo, rowerowo w Bytomiu

Zobacz więcej zdjęć
Był powód do świętowania. Już po raz 50. bytomscy rowerzyści wzięli udział w Bytomskiej Masie Krytycznej. Z każdym miesiącem jest ich więcej. Tym razem padł kolejny rekord. Na starcie pojawiło się prawie 380 cyklistów. Jak przystało na jubileusz nie mogło oczywiście zabraknąć tortu, który czekał na wszystkich uczestników przejażdżki w Biurze Promocji Bytomia.

Dopisała nie tylko frekwencja, ale również pogoda. Jak zawsze cyklistów zachęcał do akcji popularny „Pan Rowerek”, czyli Roman Badura, który po tradycyjnym wspólnym zdjęciu, zabrał miłośników jednośladów w podróż ulicami Bytomia.

Masa Krytyczna, zwłaszcza w Bytomiu, jest pretekstem do spotkania się ludzi, którzy nie tylko protestują przeciwko złemu traktowaniu ich na drogach przez kierowców, ale też chcą się poznać bliżej i porozmawiać o swojej pasji.

Cykliści wyruszają w każdy ostatni piątek miesiąca, by manifestować swoją obecność na drogach i promować ruch rowerowy.

(Źródło UM Bytom)

27.10.13r. - II Rajd Pamięci

KTK "Wandrus" zaprasza na II RAJD PAMIĘCI.

Organizator: KTK PTTK „WANDRUS” Żory

Data: 27.10.13
Miejsce: Żory - Rybnik
Wyjazd: z rynku w Żorach o godz. 10:00

REGULAMIN

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „WANDRUS” Żory zaprasza na II RAJD PAMIĘCI.

07.08.2013r. - Wycieczka na XV Rajd Kolarski Szlakami Obrońców Śląska

KTK „Gronie” zaprasza na wycieczkę na XV Rajd Kolarski Szlakami Obrońców Śląska, która odbędzie się w sobotę 7 września 2013r.

Trasa:  Tychy – Wyry - Gostyń -  Tychy   tj.  ~ 25km

Celem wycieczki jest: udział w  XV  Rajdzie  Kolarskim  Szlakami  Obrońców Śląska w rocznicę  Września 1939  r.

Organizator O/PTTK Mikołów – Komandor Zlotu Andrzej Rygulski
Wpisowe na mecie rajdu 2 zł które gwarantuje:
- pamiątkową naklejkę
- okolicznościową  pieczątkę
- udział w konkursach sprawnościowych
- nagrody rzeczowe
- pucharach dla najliczniejszej grupy.

PROGRAM  RAJDU:
- otwarcie rajdu  godz. 10:00
- godz.10:30 wzmianka o historycznym znaczeniu Bitwy Wyrskiej
- zwiedzanie bunkru SOWINIEC od godz. 10:00  -  13:00 za dodatkową opłatą  2,- od osoby
- konkursy sprawnościowe od godz. 10:00  -  12:00
- wręczenie wyróżnień
- zakończenie rajdu godz. 13  ;00

Celem wycieczki jest: RUCH TO ZDROWIE

Prowadzi: Antonina M-P

Zbiórka i wyjazd chętnych o godz. 9:00 przed Oddz. PTTK  Al. Niepodległości 198

  • Uczestnicy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność.
  • Ubezpieczenie uczestników podczas wycieczki we własnym zakresie.
  • Dzieci i młodzież do lat 16 mogą uczestniczyć w wycieczce pod opieką dorosłych.

27.10.2013r. - Zawody MTB w Piekarach Śląskich

Do udziału w rowerowej rywalizacji zapraszamy wszystkich chętnych, niezależnie od wieku.

Miejscem rywalizacji będzie obiekt sportowy przy ul. Olimpijskiej 3.

Wyznaczona mosirowska pętla rowerowa obejmuje: start z plenerowego basenu, przejazd przez strzelnicę, łącznie z wjazdem na wał ochronny, pokonanie korony stadionu, przejazd obok placu zabaw do miejsca startu.

O miejscu w klasyfikacji końcowej decydować będzie uzyskany czas.
Klasyfikacja przeprowadzona zostanie w XIV kategoriach wiekowych. Od maluchów do weteranów.
Dystans zróżnicowany dla poszczególnych kategorii.

27.10.2013r. - Zakończenie sezonu kolarskiego - Kobiór